ساختار کامل اسکلت بدن انسان + ویدیو

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
ویدیو

استخوان بندی یا اسکلت انسان آن بخش از بدن انسان است که از جنس استخوان بوده و به عنوان نگهدارنده ساختمان بدن و ایستایی آن در برابر نیروی گرانش و سرعت بخشیدن به حرکت بدن عمل می‌کند. در این ویدیو آموزشی از مجله بوکیاتو شما را با اسکلت انسان آشنا می کنیم.


اسکلت انسان مانند سایر مهره داران توسط ماهیچه ها پوشیده شده‌ است. اسکلت و ماهیچه‌ها در عمل با یکدیگر هماهنگ و مکمل یکدیگرند. اسکلت بدن هر فرد از تعدادی استخوان درست شده‌ است. این استخوان‌ها ساختار بدن را می سازند و باعث حرکت بدن می شوند و همچنین از اعضای داخلی بدن محافظت میکنند.

وای اسکلت! نترسید بابا این همان استخوان بندی خودتونه. راستی می دونید که تعداد استخوان های یک آدم بزرگ ۲۰۶تاست ولی یک نوزاد ۳۰۰ تا استخوان داره. کوچکترین استخوان ها داخل گوش قرار داره.
راستی هیچ وقت قد خودتون رو وقتی می خوابین با زمانیکه صبح ها از خواب بیدار میشید مقایسه کردید؟
خوب حالا خوب نگاه کنید تا پاسخ اونا رو بگیم. این موارد و شاید خیلی از موارد دیگه مطالبی هستند که در مورد استخوان بندی بدن انسان توجه ما را به خودشون جلب می کنند.
اسکلت نقش خیلی مهمی رو در بدن ما داره. از جمله حفاظت از اندام هایی مثل مغز، قلب و شش ها. حتی حرکت کردن بدن وقتی ما می خوایم حرکت کنیم بر عهده اونه. در واقع در هنگام حرکت ماهیچه‌ها بر اساس تکیه گاهشون که همون استخوان بندی بدنه حرکت می کنند.

ساختار گوش انسان به زبان ساده + ویدیو
پیشنهاد بعدی

جنس اسکلت از استخوان و غضروف است. استخوان ها یکی از سخت ترین بافت های بدن به شمار می روند و خیلی خیلی سخت هستند، به طوریکه چهار برابر از قوی ترین بتن ها محکم هستند.
برای گفتن نکته بعدی ما یک مهمون داریم و اون اینکه یک قطعه ۵ سانتی متری از استخوان میتونه وزن این فیل را تحمل کند. گفتم که مهمون داریم البته علت این سختی هم نوع خاصی از نمک است که در ساختمان استخوان ها وجود داره.
اینجا همون مغز استخوانه. در مغز استخوان ماده ای ژله ای وجود داره که شامل چربی، خون و یکسری سلول های مادر و اصلی میشه. سلول های مادر سلول هایی هستند که سلول های مختلف خونی رو تولید می کنند. این سلول های تولید شده در مغز استخوان کم کم به رگ های خونی درون استخوان وارد می شوند و از اونجا وارد جریان خون میشن.
در دوران کودکی تعداد زیادی از مغز استخوان ها توانایی خون سازی رو دارند اما هر چه که بزرگتر میشیم این کار فقط در بعضی از استخوان ها انجام میشه. مثل اینجا یعنی ستون مهره ها و این قسمت یعنی دنده ها و استخوان لگن.

۱۰ آسیب نور صفحه گوشی بر چشم + راهکار
پیشنهاد بعدی

خوب راستی می دونید چرا در کودکی استخوان های بیشتری دارید؟ وقتی نوزادها تازه به دنیا میان بدن نرمی دارند مثل ژله. استخوان ها اول به صورت غضروف های نرمی هستند که قابل انعطاف هستند، بعد در چندین قسمت غضروف استخوان تشکیل میشه. با رشد سلول های استخوانی و مواد دیگه اون قسمت ها به هم متصل می شوند و یک استخوان محکم رو تشکیل میدن. اینجوری. خوب معما حل شد فکر کنم حالا می دونید که چه بلایی سر ۹۴ استخوان اضافه نوزاد میاد. درسته. اونا به هم می چسبند و استخوان های بزرگتری را تشکیل می دهند.

استخوان سر

خوب حالا بریم اسکلت بدن و استخوان های مختلف رو بررسی کنیم. خوب از این شروع می کنیم یعنی سر. استخوان های سر شامل جمجمه و چهره میشه. استخوان های جمجمه ۸ تا هستند. استخوان های چهره هم ۱۴ تا قطعه هستند که ۱۳ تا از آنها به جمجمه بسته اند، یعنی بی حرکت اند فقط یکی از اینها متحرکه. درسته اون استخوان آرواره است. مخصوصا تو آدم های پر حرف که خیلی زیاد هم متحرکه.

استخوان تنه

حالا اینجا را نگاه کنید. استخوان تنه هم به دو بخش قفسه سینه و ستون فقرات تقسیم میشه. اینجا هم ۱۲ جفت استخوان هست که کمانی شکل هستند. اونا دنده ها را تشکیل میدن که شش ها و قلب را محافظت می کنند. ستون فقرات هم از ۲۳ قطعه استخوان کوچک تر که مهره نام داره ساخته شده. این مهره ها روی هم قرار دارن و تو خالی هستند.

HIV ایدز با بدن ما چکار می‌کند؟ + ویدیو
پیشنهاد بعدی

یادتونه گفتم قد آدما در موقع خوابیدن و در موقع بیدار شدن با هم فرق میکنه؟ علت اون طرز قرار گرفتن ستون مهره هاست. در طول روز اونا به هم فشرده میشن و در نتیجه طول اونا کوتاه تر میشه و با خوابیدن دوباره به حالت اولیه بر می گردند. در نتیجه بلندتر می شوند.

استخوان پا و دست

استخوان های پا و دست هم قسمت دیگه از اسکلت بدن انسان هستند. جای اونا هم می دونید کجاست؟ اینجا. دست ها و پا ها در این قسمت هستند استخوان دست ها به وسیله ی استخوان شانه یعنی این قسمت و استخوان پاها به وسیله استخوان نیم لگن به تنه وصل می شوند.
این استخوان مثلثی شکل هم کتفه. ببینید؟ خوب تقریبا همه ی استخوان ها رو با هم دیدیم اونا یه اسکلت سالم رو برای بدن ما تشکیل میدن. البته اگر خیلی خوب ورزش کنید و از لبنیات هم به اندازه کافی استفاده کنید، استخوان های خیلی سالم تری خواهید داشت. 
خداحافظ بچه ها خداحافظ اسکلت محکم.

منبع: ویکی پدیا، تبیان

0/5 (0 Reviews)

واکنش ها

0 نظر در مورد “ساختار کامل اسکلت بدن انسان + ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *