VAR، سیستم ویدیو چک فوتبال چیست؟

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
ویدیو

فناوری وار (VAR) یا فناوری کمک ویدئویی به داور در مسابقه فوتبال از طریق تصاویر ویدئویی به داور وسط برای اتخاذ تصمیمات دشوار و بحث برانگیز کمک می کند. این سیستم در جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ برای نخستین بصورت رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.


در ادامه ویدیوی توضیحات کامل درمورد سیستم VAR یا ویدیو چک فوتبال را با هم خواهیم دید. این ویدیو از اخبار ورزشی شبکه ۳ تهیه شده است. با بوکیاتو ورزشی همراه باشید.

کمک داور ویدئویی یا Video Assistant Referee که به اختصار VAR نامیده می شود، قرار است برای اولین بار در این جام جهانی (جام جهانی روسیه ۲۰۱۸) استفاده شود. با علاقه و استقبال مردم و رسانه ها به فوتبال و گستردگی این رشته ورزشی و تاثیر نتایج آن در مسائل اجتماعی و سیاسی اعتراض به عملکرد داوران در این رشته نمود بیشتری پیدا کرد.
علیرضا فغانی: آماری که گرفته شده اکثر تیم ها و اکثر کشورها فدراسیون ها عضو فیفا از این بحث حمایت کردند و کمک داور ویدئویی را لازم دانستند که بتوانند احقاق حق بکنند و هر کی حقش داده شود.
بعضی وقت ها بازیکنان با زرنگی سعی در فریب داوران داشتند.

پیشنهاد بعدی  هزینه لازم برای میزبانی جام جهانی فوتبال؟

مارادونا (بازیکن اسبق آرژانتین): اگر این تکنولوژی در جام جهانی ۱۹۸۶ هم بود بعد از گل به انگلیس دستگیر می شدم. نمیشه جلوی 80 هزار نفر دزدی کرد.
و گاهی اشتباهات داوران باعث می شد حق یک تیم ضایع شود. با پیشرفت تکنولوژی بعضی ها معتقد بودند باید در فوتبال هم از این ابزار برای کم کردن اشتباهات استفاده کرد، اما مسئولان فیفا و البته بسیاری از داوران پیشکسوت معتقد بودند این موضوع باعث کم شدن جذابیت فوتبال می شود.
محمد فنایی (پیشکسوت داروری): وقفه و توقف در فوتبال از آن جذابیت خاص خودش کاسته می شود.
سرانجام اینقدر اشتباهات داوران در فوتبال سر و صدا و حاشیه ایجاد کرد تا فیفا هم نسبت به استفاده تکنولوژی در بازی ها متقاعد شود. ابتدا سیستم GOAL Line (تکنولوژی خط دروازه) استفاده شد و حالا استفاده از کمک داور ویدئویی در بازی ها قرار است در جام جهانی ۲۰۱۸ بکار گرفته شود.
اینفانتینو (رییس فیفا): استفاده از VAR در جام جهانی باعث عدالت بیشتر در بازی ها می شود.
پیر لوئیجی کولینا (رییس کمیته داوران فیفا): طبیعی که هر چیز جدیدی در ابتدا با شک و تردید مواجه شود اما هدف واضح است VAR باعث کم شدن اشتباهات می شود.

اما VAR دقیقا قرار است چه کاری انجام بدهد؟

روبرتو روزتی (مسئول VAR در جام جهانی ۲۰۱۸): سیستم VAR کارش چک کردن اتفاقاتی است که برخلاف قوانین بازی رخ می دهد.
اولین مورد: VAR بعد از اینکه گل زده می شود شروع به چک کردن همه تخلفات احتمالی در زمان مالکیت قبل از گل می کند.
دوم: VAR پنالتی های احتمالی را چک می کند. اینکه خطا بوده یا نه و یا داخل محوطه جریمه بوده یا خارج از آن.
سوم: VAR کارت های قرمز احتمالی که باید داده شود را چک می کند.
چهارم: VAR همه کارت های داور که اشتباه داده را چک می کند.
تیم داوری هم کاملا با تیم داوران ویدئویی هماهنگ است.
علیرضا فغانی (داور فوتبال): جایی که نیاز باشد داور برود خودش چک بکند، داور میره چک میکنه و نظرش را عوض می کند ولی در نهایت تصمیم گیرنده داور است.
۳۵ داور، ۶۱ کمک داور و ۱۳ کمک داور ویدئویی، قرار است ۶۴ بازی جام جهانی را قضاوت کنند. مسئولان فیفا امیدوارند اینبار با استفاده از تکنولوژی و کمک داوران ویدئویی اعتراض به داوری و حواشی از این دست در بازی ها به حداقل برسد.

در زیر می توانید ویدیوی تکنولوژی خط دروازه را می توانید مشاهده کنید.

 

/انتهای مطلب

منبع: اخبار ورزشی شبکه ۳

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (1 امتیاز)

واکنش ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *