کشف عامل نخستین گرمایش زمین منجر به انقراض

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
اخبار
عکس فضایی خورشید از روی کره زمین

به گزارش مجله بوکیاتو به نقل از مجله علمی Siencealert.com دانشمندان علت اولین گرمایش زمین که منجر به انقراض وسیعی از جانداران کره زمین شد را کشف کردند. در ادامه با بوکیاتو همراه باشید. 


بدیهی است پیدایش حیات بر روی کره زمین، در زمان تغییر بزرگ کره آبی مان بوده است. گیاهان و جلبک ها قبل از این حیات تکامل یافتند و کربن دی اکسید اتمسفر را به اکسیژن تبدیل کردند که این موضوع مسیر را برای زندگی جانواران فراهم کرد.
اما این تغییر در آنجا متوقف نشد: تحقیقات جدید نشان داده است که حدود ۵٢٠ تا ۵۴٠ میلیون سال پیش وقتی که حیوانات به وجود آمدند، جو (اتمسفر) دوباره تغییر کرد و موجب وقوع یک گرمایش جهانی شد. اگرچه هیچ چیز به اندازه گرم شدن جهانی فعلی، سریع یا شدید نیست.
با این وجود، ١٠٠ میلیون سال پس از پیدایش اولین جانوران در اقیانوس، تازه واردان تحت چندین بحران انقراض جمعی قرار گرفتند، زیرا میزان اکسیژن جو (اتمسفر) دوباره سقوط کرد و دی اکسید کربن و درجه حرارت به دوران قبل از تعادل بازگشت.
دانشمند آب و هواشناسی، تیم لنتون از دانشگاه اکستر می گوید:

مانند کرم ها در یک باغ، موجودات کوچک مزاحم کف اقیانوس ها – که بیوتروبیک (bioturbation) نام دارند، مواد آلی مرده را ترکیب و بازیافت کردند. 
بدلیل اینکه اثر موجودات زیرزمینی بسیار بزرگ است، انتظار می رود که تغییرات بزرگی در محدوده زمانی که کل ارتفاعات اقیانوس از وضعیت ناپدید شده به حالت زیست توده تغییر کردند، دیده شود. 

ویدیوی معنی و مفهوم BIOTURBATION (بیوتروبیک) چیست؟

تیم تحقیقاتی، از دانشگاه های اکستر، لیدز و آنتورپ و دانشگاه بریتانیا وریج، از مدل های ریاضی برای پیوند دادن ظهور حیوانات به یک رویداد گرمایش جهانی که حدود ۵٢٠ میلیون سال پیش رخ داد، استفاده کردند.
قبل از ظهور ناگهانی موجودات کف زی اقیانوس ها در دوران کامبرین، ۵۴٠ میلیون سال پیش – آنچه که به عنوان انفجار کامبرین شناخته می شود – دریاچه‌ها توسط موجودات کف زی بطور گسترده‌ای پوشیده شدند.

اهمیت حرکت در خواب از نظر قرآن + ویدیو
پیشنهاد بعدی

موجودات کرم شکل و ساس مانند که همه چیز را تغییر دادند، فسیل خیلی زیادی را از خود بجا نگذاشتند، اما آنها علامت های فسیلی زیادی را از موجودات کف زی بجا گذاشتند. 
همانطور که آنها تغذیه می کردند، اکسیژن مصرف می کردند و دی اکسید کربن تولید می کردند – اگرچه خیلی عمیق حفر نمی کردند، فقط ۱ تا ٣ سانتیمتر، در مقایسه با موجودات کف زی امروزی که ١٠ برابر آنها حفر می کنند. 
محقق محيط زيست بنجامين ميلز از دانشگاه ليدز می گوید: زمانیکه ما مدل مان را اجرا کرديم، آنچه که مشاهده کردیم، شگفت زده مان کرد. 

تکامل این حیوانات کوچک باعث کاهش اکسیژن در اقیانوس ها و جو زمین شد، اما میزان دی اکسید کربن در جو زمین را به میزان قابل توجهی افزایش داد که منجر به یک رویداد گرمایش جهانی شد. ما می دانستیم که گرمایش در این نقطه در تاریخ زمین رخ داده است، اما نمی دانستیم که می تواند توسط حیوانات انجام شده باشد. 

طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ در ۵ مرداد
پیشنهاد بعدی

اما همه اینها در کنار هم بود – پیدایش حیوانات، بیوتروبراسیون، کاهش اکسیژن و میزان کربن. و وقایع مکرر انقراض از اواسط دوره کامبرین تا اوایل اوردویسین با کاهش اکسیژن در اقیانوس ارتباط دارد.

لنتون می گوید، این وقایع با آنچه که در حال حاضر اتفاق می افتد، متفاوت نیست. اما، بر خلاف کرم های دریایی باستانی، ما قادر هستیم درمورد وضعیت خودمان کارهایی انجام دهیم.
وی گفته: ارتباط جالبی بین شیوه تغییراتی که حیوانات نخستین در جهان خود ایجاد کردند با تغییراتی که حیوانات بشری (انسان‌ها) در حال حاضر بر سر سیاره خود می آورند، وجود دارد.
ما در حال ایجاد یک دنیای گرمتر با افزایش انوکسیا اقیانوس (کمبود اکسیژن) هستیم که برای ما و بسیاری از موجودات دیگر که در سیاره ما زندگی می کنند، بد است.

این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
منبع این مقاله: Science Alert

0/5 (0 Reviews)

واکنش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *