اگر شما هم نمی دانید چه منبعی را باید برای یادگیری واژگان آزمون خود مطالعه کنید؟ ۵۰۴ واژه، Essential Words for TOEFL و یا ۱۱۰۰ واژه بارونز؟ اگر زمان کافی برای خواندن همه این منابع را ندارید، حتما این مقاله را تا آخر بخوانید.


نبود یک منبع مناسب برای بخش لغت آزمون های زبان مختلف در همه سطوح یکی از مشکلات بزرگ بر سر راه داوطلبان این آزمون ها می باشد. شاید اکثر اساتید یا مشاوران کشور در مراجعه و یا پرسش داوطلبان جهت معرفی یک منبع مناسب برای بخش واژگان آزمون بلافاصله کتاب های ۵۰۴ واژه، Essential Words for the TOEFL و یا ۱۱۰۰ واژه بارونز را معرفی می کنند.
با بررسی و دقت در سؤالات آزمون‌ های مختلف، می‌ توان به‌ درستی به این نتیجه رسید که لغات مورد استفاده در سؤالات بخش واژگان، از کتاب‌ ها و منابع خاصی گرفته می‌ شوند. در تحلیلی که در گروه آموزشی استاد مهرداد زنگیه وندی (فست زبان) انجام گرفت، مشاهده کردیم که کتاب‌ هایی چون ۵۰۴ واژه، واژگان ضروری تافل و ۱۱۰۰ واژه بارونز از کتاب‌ های مفید در مسیر آمادگی برای بخش واژگان آزمون‌ های زبان هستند.
پس از ماه ها تلاش بی وفقه و تجزیه و تحلیل بخش واژگان آزمون های مختلف زبان در گروه آموزشی استاد مهرداد زنگیه وندی (فست زبان) کامل ترین و کاربردی ترین منبع ممکن برای قسمت واژگان آزمون های زبان مختلف توسط استاد مهرداد زنگیه وندی برای داوطلبان آماده شد. در زیر می توانید ویژگی های منحصر بفرد کتاب واژگان Fast Vocab را مطالعه نمایید.

کتاب واژگان Fast Vocab در یک نگاه
کتاب واژگان Fast Vocab مهرداد زنگیه وندی شامل لغات منابعی مهم ازجمله ۵۰۴ واژه، لغات ضروری تافل و کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز است. روش یادگیری لایتنر، مثال های همراه ترجمه و مترادف های فوق العاده کاربردی از مزیت های مهم این کتاب است.

همه چیز درمورد کتاب بیشعوری خاویر کرمنت
پیشنهاد مطلب

کتاب لغات Fast Vocab استاد مهرداد زنگیه وندی

کتاب واژگان Fast Vocab با راهکارهای بی نظیر و پوشش لغات دورۀ دبیرستان و لغات کتاب های ۵۰۴ واژه، واژگان ضروری تافل Essential Words for TOEFL و ۱۱۰۰ Words You Need to Know بارونز نه تنها تمامی لغات مورد نیاز برای آزمون را پوشش می دهد بلکه شما را از سردرگمی در خواندن چندین منبع نجات می دهد. در واقع شما با مطالعه کتاب Fast Vocab هر آنچه برای پاسخ دهی به سوالات بخش لغات و بخش درک مطلب آزمون خود نیاز دارید را در کمترین زمان ممکن فرا خواهید گرفت. در این کتاب شما لغات را به صورت دسته بندی شده (از نظر معنایی) و به روش لایتنر یاد می گیرید و برای هر لغت نیز مثال هایی کاربردی همراه با ترجمه مطالعه خواهید نمود. از ویژگی های منحصر بفرد کتاب Fast Vocab قسمت Word Family می باشد که شما اشکال مختلف هر لغت از جمله اسم، فعل و … را خواهید آموخت. همچنین در این کتاب Collocation های مختلف هر لغت نیز همراه با ترجمه برای شما ذکر شده است.
این کتاب شامل ۶۰ درس می باشد که در هر درس ۱۲ لغت ابتدای آن آورده شده است. درس های کتاب Fast Vocab به ترتیب اهمیت چیده شده اند و شما در هر درس در کنار یادگیری هر لغت چندین مترادف نیز خواهید آموخت.
bookiato-mag-background
پیشنهاد مطلب
[adinserter name=”in post”]

در Fast Vocab برای هر لغت چه مواردی ارائه شده است؟

در کتاب لغات Fast Vocab از نکات ابداعی بسیاری برای اولین بار استفاده شده که نظیر برخی از آنها حتی در کتاب‌ های منبع چاپ خارج از کشور نیز وجود ندارد. در زیر نکاتی که برای لغات هر درس ارائه گردیده را بر می‌ شماریم:
 • لیست لغات جدید درس و جعبۀ لایتنر برای مرور و به خاطر سپردن لغات:
  در ابتدای هر درس، لیست لغات جدید درس (۱۲ لغت) به همراه ۶ خانۀ خالی در جلو هر کدام از لغت‌ ها ارائه گردیده است. اساس استفاده از این خانه‌ ها، روش لایتنر است که به‌ نوعی بهترین و علمی‌ ترین روش برای به خاطر سپردن معنی لغات جدید به حافظۀ بلند مدت است. در ادامه، نحوۀ استفاده از این روش توضیح داده شده است.
 • حروف اضافۀ خاص هر لغت:
  حروف اضافه، در پاسخ به تست‌ ها کمک زیادی به داوطلبان می‌ کنند. از اینرو، حروف اضافۀ رایج خاص هر لغت در داخل پرانتز آورده شده‌ اند.
 • نقش دستوری (Part of Speech) لغات:
  نقش دستوری یعنی اسم، فعل، صفت، قید، حرف اضافه، یا … بودن یک کلمه. در این کتاب، بعد از هر لغت، نوع کلمه در داخل پرانتز و بصورت اختصاری نمایش داده شده است. راهنمای علائم اختصاری در صفحۀ ۲ کتاب آورده شده است.
 • تلفظ لغات:
  بعد از نقش دستوری هر لغت، تلفظ IPA «الفبای فونتیک بین‌المللی» آن ارائه شده است. راهنمای استفاده از تلفظ IPA در انتهای کتاب آورده شده است.
 • مترادف‌ های لغات:
  بعد از تلفظ هر لغت، مترادف‌ ها و متضادهای مهم هر یک از معانی مختلف آن قرار داده شده‌ اند. این واژگان با وسواس خاصی انتخاب شده‌ اند و جزو لغات مهم آزمون‌ ها هستند. بین معانی مختلف، از علامت (;) استفاده شده و متضادها بعد از علامت (≠) قرار گرفته‌ اند. معانی مختلف بر اساس میزان کاربرد و مترادف‌ ها به ترتیب ساده به دشوار از چپ به راست مرتب شده‌ اند. از اینرو،‌ در این قسمت، ابتدا کلماتی که زیر آنها خط کشیده نشده و سپس کلماتی که زیر آنها خط کشیده شده را مطالعه کنید؛ زیرا مترادف‌ هایی که زیر آنها خط کشیده شده، عمدتاً مترادف‌ های دشوارتر و برگزیده از کتاب‌ هایی چون ۱۱۰۰ واژه هستند که بیشتر برای کسانی که خود را برای کسب نمرۀ بالا از آزمون آماده می‌کنند، مناسب هستند. بنابراین، مطالعۀ این لغات را در اولویت دوم (مرحلۀ دوم) مطالعۀ خود قرار دهید. همچنین، مترادف‌ هایی که از کتاب ۵۰۴ هستند، به رنگ فیروزه‌ ای پررنگ نمایش داده شده‌ اند.
 • ترجمۀ روان لغات:
  در قسمت بعد، ترجمه‌ های روان و دقیق لغات آورده شده است. این ترجمه‌ ها، به ترتیب کاربرد آنها در زبان انگلیسی آورده شده‌ اند. معانی دور از طریق علامت (؛) از یکدیگر جدا شده‌ اند. همچنین، کاربرد کلی هر معنی در داخل کروشه [] قرار داده شده است.
 • مثال‌ های نمونه:
  در قسمت بعد، مثال‌ هایی از کاربرد لغت جدید در جمله آورده شده است. در این قسمت، سعی شده تا مثال‌ هایی که جنبۀ آموزشی داشته و حاوی نکاتی مهم از نحوۀ استفاده از لغت جدید در جملات انگلیسی هستند، انتخاب شوند. در این قسمت، لغت جدید بصورت توپر مشخص شده و زیر نکات مربوط به هم‌ نشینی (collocation) آن کلمه با کلمات دیگر، خط کشیده شده (underline) است. برای مثال، لغت expansion «گسترش» با rapid «سریع» هم‌ نشینی دارد و در زیر لغت expansion، اصطلاح rapid expansion به معنی «گسترش سریع» مشخص شده است.
 • ترجمۀ مثال‌ های نمونه:
  در این قسمت، ترجمۀ روان مثال‌ ها آورده شده است. در قسمت ترجمه، معنی لغت جدید بصورت خط‌ چین نشان داده شده است.
 • کلمات هم‌ خانواده:
  در جدول Word Family، کلمات هم‌ خانوادۀ لغت اصلی به همراه تلفظ IPA و ترجمۀ آنها ارائه گردیده است.
 • تست‌ های نمونه از آزمون‌ های ادوار گذشته:
  در انتهای هر ۴ درس، تست‌ هایی برای تمرین لغات درس‌ های گذشته آورده شده است. پاسخ تشریحی این تست‌ ها در انتهای کتاب قرار داده شده است.
 • تست‌ های جامع:
  در انتهای کتاب نیز ۳ سری آزمون جامع لغت با پاسخ تشریحی ارائه گردیده است.

روش کار در جدول لایتنر کتاب واژگان Fast Vocab

در جدول بالای هر درس، برای هر لغت ۶ خانه قرار داده شده است. روش کار بدین صورت است که:
در روز اول، شما لغات جدید را به‌ ترتیب مطالعه می‌ کنید و زمانیکه معنی هر لغت را بطور کامل یاد گرفتید، در خانۀ اول (از سمت چپ) آن، علامت تیک را قرار ‌دهید. سپس، این کار را برای لغات دیگر درس نیز انجام دهید.
در روز دوم: لغات جدید درس دوم و جواب‌ های آنها را مرور کنید تا حفظ شوید؛ و بعد از آنکه معنی هر لغت را بطور کامل یاد گرفتید، در خانۀ اول مربوط به آن، علامت تیک را قرار دهید. در روز دوم، لغات درس اول را نیز بایستی با استفاده از Test Card ضمیمۀ کتاب و با روش حدس زدن معنی لغات، مرور کنید. در صورتیکه معنی لغات را درست حدس زدید، علامت را در خانۀ دوم قرار دهید. اگر معنی لغات را نمی‌ دانید، در خانۀ دوم علامت را وارد کرده و آن لغت را چند بار مرور کنید.
در روز سوم: لغات جدید درس سوم و جواب‌ های آنها را مرور کنید تا حفظ شوید؛ و بعد از آنکه معنی هر لغت را بطور کامل یاد گرفتید، در خانۀ اول مربوط به آن، علامت تیک را قرار دهید. در روز سوم، لغات درس‌های اول و دوم را نیز بایستی با استفاده از Test Card و با روش حدس زدن معنی لغات، مرور کنید. در صورتیکه معنی لغات را درست حدس زدید، علامت را در خانۀ مربوطه قرار دهید. اگر معنی لغات را نمی‌دانید، در خانۀ مربوطه علامت را وارد کرده و آن لغت را چند بار مرور کنید.
همین روش را برای روزهای چهارم و پنجم نیز انجام دهید و در هر روز، لغات چند روز قبل را نیز با استفاده از Test Card و با روش حدس زدن معنی لغات مرور کرده و در خانه‌ های مربوطه علامت یا را وارد کنید.
خانۀ ششم را در روز ۱۰اُم مرور کرده و طبق روال روزهای قبل، علامت‌ های یا را در خانۀ مربوطه قرار دهید. برای این منظور می‌ توانید از قسمت Date «تاریخ» استفاده کنید.
پس از اتمام مرحلۀ ششم، در صورتیکه برای یک لغت علامت مشاهده می‌ کنید، به همان تعداد به جدول، خانۀ خالی اضافه کرده و آن لغت را در روزهای آتی مرور کنید. این کار را تا زمانیکه برای لغت مورد نظر به ۶ علامت تیک می‌ رسید، ادامه دهید.
توجه: در صورتیکه معنی یک لغت را در روز اول مطالعۀ آن بلد هستید، در خانۀ ششم جدول علامت تیک را وارد کنید؛ ولی حتماً مثال‌ ها و نکات مربوط به آن را مطالعه کنید.

 ویژگی های کتاب واژگان Fast Vocab

 • شامل بودن لغات لازم آزمون های زبان
 • مثال های با ترجمه فارسی
 • روش یادگیری لایتنر
 • نقش کلمات
 • هم خانواده ها
 • تست های جامع با پاسخ تشریحی
 • طراحی بسیار شیک
 • حجم مناسب
 • دسته بندی دروس
 • چاپ انتشارت جنگل
اگر شما نظری درمورد کتاب لغات جامع Fast Vocab دارید حتما با دوستان خود به اشتراک گذارید.
لطفا به این تجربه امتیاز دهید