کتاب ۵ گنج ادبیات کنکور مهروماه بدون شک می توان یکی از منابع کامل برای ادبیات فارسی کنکور دانست. در این مقاله از مجله بوکیاتو این کتاب را بصورت کامل بررسی خواهیم نمود.


ادبیات کنکور یکی از درس های مهم برای همه داوطلبان است و با توجه به گستردگی مطالب از جمله: تاریخ ادبیات، لغات، زبان فارسی و … نداشتن یک منبع خوب حسابی شما را سرگردان می کند.

نیم نگاهی به پنج گنج ادبیات کنکور مهر و ماه
این کتاب شامل هر ۵ مبحث ادبیات فارسی کنکور است و به جرأت می توان گفت کامل ترین و جامع ترین منبع در زمینه زبان و ادبیات فارسی است. درسنامه های خلاصه و کامل در کنار تست هایی از آزمون های مختلف با پاسخ تشریحی، پنج گنج ادبیات کنکور را به کتابی کامل تبدیل کرده است.

معرفی کتاب ۵ گنج ادبیات کنکور مهر و ماه

این کتاب که تالیف دکتر «رضا اسماعیلی» است در انتشارات مهر و ماه در ۶۸۵ صفحه و در قطع رحلی به چاپ رسیده است. ظاهر کتاب بسیار زیبا و جذاب است و قیمت آن نیز ۳۶۰۰۰ تومان می باشد.

بخش های مختلف کتاب پنج گنج ادبیات

این کتاب از ۵ بخش (گنج) اصلی تشکیل شده است:

  • گنج اول: واژگان، املا و ترکیب های کنایی
  • گنج دوم: مفاهیم و تناسب های معنایی
  • گنج سوم: آرایه های ادبی و قالب های شعری
  • گنج چهارم: تاریخ ادبیات و درآمدها
  • گنج پنجم: زبان فارسی و نگارش
  • آزمون های جامع: جامع تالیفی، کنکورهای سراسری ۹۶ داخل و خارج از کشور

گنج اول: واژگان، املا و ترکیب های کنایی

این بخش، فهرست کاملی از واژه ها و گروه های املایی و ترکیب های کنایی را در قالب ۳ درسنامه در بر می گیرد. از ویژگی های مهم این بخش می توان گفت در درسنامه ۱ جهت تثبیت واژه ها و معانی آنها در ذهن، هر واژه را بصورت کاربردی و در قالب مثال ها و نمونه های منثور و منظوم و یا به شکل دسته بندی های واژگانی آموزش می دهد.
از سوی دیگر در درسنامه ۲ برای تسهیل در یادگیری صورت املایی واژه ها، از گروه های املایی با ذکر معنی و یا یکی از روابط معنایی و خویشاوندی آنها یعنی ترادف، تضاد، تناسب و هم خانوادگی استفاده می کند.
همچنین در درسنامه ۳ فهرست کاملی از ترکیب های کنایی را که مفاهیم آنها ضروری است، ارائه می دهد. این ترکیب ها از دو جهت دارای اهمیت هستند: یکی اینکه خود آنها بطور جداگانه ارزش سوالی دارند و دیگر اینکه به شما کمک می کنند تا بهتر مفاهیم بیت ها و عبارت ها را درک نمایید. در پایان این گنج، پرسش های تفکیک و طبقه بندی شده چهار گزینه ای متناسب با هر درسنامه همراه با پاسخ آنها آمده است.

استیو جابز: شیوه‌های رهبری برای نسل جدید
پیشنهاد مطلب
[adinserter name=”in post”]

گنج دوم: مفاهیم و تناسب های معنایی

این بخش دربردارنده مفاهیم بیت ها و عبارت های ادبیات ۲، ۳ و ۴ (پیش دانشگاهی) است. در هر درس، ابتدا بیت ها و عبارت های مهم که ارزش سوالی دارند -سطر به سطر- همراه با نکته ها، معانی، مفاهیم و بیت ها و عبارت هایی که با آنها قرابت و تناسب معنایی دارند، می آید و سپس در پایان آن درس یک و گاهی دو تست نمونه که پاسخ آنها در پاورقی آمده است، ارائه می شود.
در پایان این بخش پرسش های چهار گزینه ای تفکیک و طبقه بندی شده آمده است که ترجیحا بعد از خواندن هر درسنامه به آنها پاسخ دهید.

گنج سوم: آرایه های ادبی و قالب های شعری

این بخش شامل ۲ درسنامه قالب های شعری و آرایه های ادبی است. در درسنامه ۱، ابتدا با چند اصطلاح شعری آشنا می شوید و آنگاه قالب های شعری را بر مبنای توضیحات و همراه با شکل های هندسی می آموزید.
در درسنامه ۲ که نسبت به درسنامه ۱ از اهمیت بیشتری برخوردار است، انواع آرایه های ادبی را همراه با توضیحات، مثال ها و نمونه ها فرا می گیرید و در پایان نمودار کلی آرایه های ادبی را مرور می کنید.
در این گنج نیز در هر درسنامه، تست های نمونه و در پایان آن تست های تفکیک و طبقه بندی شده را همراه با پاسخ های آناه می بینید که با تمرین آنها، یقینا تشخیص قالب های شعری و پیدا کردن آرایه های ادبی برای شما آسان خواهد شد.

گنج چهارم: تاریخ ادبیات و درآمدها

این بخش به دو درسنامه اختصاص دارد؛ درسنامه ۱، شخصیت ها و آثار و درسنامه ۲ درآمدها را در بر می گیرد. از ویژگی های بارز آن، این است که شخصیت ها، آثار، درآمدها و دیگر مباحث مربوط به تاریخ ادبیات را به کمک تصاویر، نمودار و دسته بندی های موضوعی آموزش می دهد که این شیوه منجر به تثبیت مطالب در ذهن شما خواهد شد. در پایان این گنج جهت تمرین بیشتر، پرسش های چهار گزینه ای تفکیک و طبقه بندی شده همراه با پاسخ تشریحی تدارک دیده شده است.

بررسی بانک سوالات آزمون EPT
پیشنهاد مطلب
[adinserter name=”in post”]

گنج پنجم: زبان فارسی و نگارش

این بخش از کتاب شامل ۲۰ درسنامه است و همه مباحث زبانی، دستوری، املایی، نگارشی و ویرایشی زبان فارسی ۳ را به جز گروه های املایی که همراه با صورت کامل شده آنها در گنج اول کتاب آمده است. از ویژگی های قابل توجه این بخش آن است که چینش و تقسیم بندی درس ها گاه بنابر اهمیت و ضرورت و گاه بر اساس ارتباط موضوعی و یا نقش آنها در تسهیل روند یادگیری انجام شده است.

کنکورهای سراسری داخل و خارج کشور ۹۶

پایان بخش کتاب پنج گنج ادبیات کنکور مهروماه، سوالات ادبیات کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور سال ۹۶ همه رشته ها با پاسخ تشریحی است.

ویژگی های کتاب پنج گنج ادبیات مهر و ماه

  • در بردارنده تمامی مباحث ادبیات کنکور
  • شامل کتابهای ادبیات ۲،۳ و ۴ (پیش دانشگاهی) و زبان فارسی ۳
  • بیش از ۳۰۰۰ پرسش چهار گزینه ای تالیفی، کنکور سراسری، سنجش و المپیاد با پاسخ تشریحی
  • سوالات کنکورهای سراسری داخل و خارج کشور ۹۶

منابع: کتاب ۵ گنج ادبیات کنکور مهروماه، وبسایت مهروماه

این کتاب را می توانید با ۱۷ درصد تخفیف از eBayFarsi خرید کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

بچه هایی که این کتاب رو خوندن، لطفا بیان تجربه شون را با دوستاشون در میون بذارن…!

کانال سروش مارکت کتاب بوکیاتو:       کانال سروش بوکیاتو
پیج اینستاگرامی بازارچه کتاب بوکیاتو:   
[adinserter name=”adment-468″]

لطفا به این تجربه امتیاز دهید