عربی جزو دروس نسبتا دشوار عمومی کنکور رشته های متخلف است. در این مقاله به بررسی یکی از منابع خوب این درس می پردازیم.


بطور کلی بودجه بندی سوالات درس عربی عمومی در کنکور سراسری بصورت زیر است:

 • سوالات ترجمه: ۵ تست
 • سوالات مفهوم: ۱ تست
 • سوالات تعریب: ۲ تست
 • سوالات مربوط به درک مطلب: ۴ تست
 • سوالات اعراب گذاری: ۲ تست
 • سوالات تحلیل صرفی: ۳ تست
 • و سوالات قواعد: ۸ تست (سوالات این بخش در سال های اخیر بیشتر از کتاب عربی سال دوم بوده)

اما بازهم بزرگترین مشکل (البته برای رفقای تنبل خودم، چون خود کتاب درسی به اندازه کافی کامل هستش!) انتخاب یک منبع مناسب است. با یک چرخ ساده تو اینترنت یا کتابفروشی ها با انبوهی از کتاب های کوچیک و بزرگ مواجه میشید که هر کدوم به نوبه خودشون یک کتاب کامل هستند.
تو این مطلب قصد دارم یک منبع خوب برای درس عربی که چاپ انتشارات بین المللی گاج هستش رو باهم بررسی کنیم. پس حتما مطلب رو تا آخر بخونید.

عربی کامل گاج در یک نگاه
در این کتاب هرآنچه در زمینه درس عربی در کنکور سراسری به آن نیاز دارید، خواهید یافت؛ از مهارت هایی برای ترجمه و تعریب و مفهوم و همچنین فهم آسان و دقیق قواعد و نیز مبحثی مهم به نام درک مطلب.

کتاب عربی کامل گاج
این کتاب تالیف دکتر «علی فیلی» است که در ۵۵۲ صفحه و توسط انتشارات بین المللی گاج به چاپ رسیده است. این کتاب تا سال ۹۶ هفتاد و چهار بار به چاپ رسیده است.

بخش های مختلف کتاب عربی کامل گاج
کتاب عربی کامل گاج ابتدا با قواعد عربی ۱ و ۲ آغاز شده و در بخش دوم به مبحث ترجمه، تعریب و مفهوم پرداخته شده است. مبحث درک مطلب بخش سوم کتاب است، سپس قواعد کتاب عربی سال سوم بصورت کامل به همراه تست کار شده است. مهارت های تکمیلی، پرسش های چهار گزینه ای و کنکورهای سراری ۹۶ بخش های دیگر کتاب عربی کامل گاج است.

درسنامه های عربی کامل گاج
درسنامه های کتاب را واقعا می توان نقطه قوت کتاب دانست. مباحث مرتبط در کنار هم قرار گرفتند و صفحات کتاب بصورت دو رنگ به شکل زیبا و جذابی شما را ترغیب به خواندن میکند. بخش هایی به نام «دقت کنید» و «اشتباه نکنید» شما رو با جنبه های مختلف مبحث آشنا میکنه و به قول معروف قلق های تستی رو یاد می گیرید.
از خوبی این درسنامه برای کنکوری ها آوردن مباحث نه به صورت درس به درس بلکه به صورت مبحث به مبحث هست (به طور مثال درس ۱ و ۲ سوم که به یک موضوع اشاره دارند به صورت یک مبحث اورده شده است). آخر کتاب هم خلاصه نکات آورده شده است.

بررسی کتاب های میکرو طبقه بندی گاج
پیشنهاد مطلب

ترجمه و تعریب
همونطور که در ابتدای مطلب گفتیم، ۵ یا ۶ سوال از درس عربی عمومی کنکور از مبحث ترجمه و تعریب است. از دیگر نقاط قوت کتاب عربی کامل گاج جدا بودن بخش ترجمه و مفهوم درک مطلب از بخش قواعد کتاب هست. همه نکات در قالب مهارت توضیح داده شدند و تست های مرتبط به تعداد مناسب آورده شدند.

درک مطلب
در بخش درک مطلب عربی کامل گاج، شما با تمام نکات لازم برای پاسخ به ۹ سوال این بخش که در کنکور از یک متن پرسیده می شوند آشنا می شوید. این بخش به همراه تست کلا ۶۰ صفحه از کتاب رو تشکیل میده و شما راحت میتونید در عرض چند ساعت تمامی نکات درک مطلب عربی کنکور رو یاد بگیرید!

پاسخ های تشریحی
در این کتاب تمامی سوالات بصورت کاملا تشریحی پاسخ داده شدند و برای مرور نکات و رفع اشکال بسیار عالین!

سوالات کنکورهای ۹۶
تمامی سوالات عربی هر ۵ کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر سال ۹۶ در پایان کتاب آورده شدند و پاسخ کلیدی شون هم داده شده.

مرور سریع
در پایان کتاب هم تمام مباحث عربی کنکور بصورت خلاصه و در ۱۱ صفحه ارائه شده که البته این بخش برای کسانی خوبه که حتما قبلا یک دور کتاب رو خوندن و فقط میخوان یک مرور سریع و دم کنکوری داشته باشند.

طراحی کتاب
طراحی عربی کامل گاج مثل کتاب های دیگه انتشارات بین المللی گاج در حد عالی است و رنگ ها و کیفیت چاپ در این کتاب فوق العادست.

سطح عربی کامل گاج
این کتاب برای همه سطحی از ضعیف تا قوی خوبه اما خوب این کتاب بیشتر برای دوران جمع بندی و مرور نکات کاربرد داره. البته اگه وقت تون کمه این کتاب گزینه بسیار مناسبیه برای کسب یک نتیجه خوب در درس عربی.

ویدیوی آموزش ژنتیک جمعیت زیست شناسی - ۲
پیشنهاد مطلب

مزیت های عربی کامل گاج

 • بخش اول، آموزش قواعد: بیان کلیه قواعد عربی کنکور به شیوه درس به درس
 • بخش دوم، ترجمه، تعریب و مفهوم: شامل درسنامه‌های کاربردی برای آموزش مهارت‌های ترجمه
 • بخش سوم، درک مطلب: حاوی ۴۸ متن کنکور سراسری از آسان به دشوار
 • مرور قواعد سال اول دبیرستان به همراه پرسش‌ های چهار گزینه‌ ای
 • بررسی تمام پرسش‌ های چهار گزینه‌ ای کنکورهای سراسری با پاسخ‌ های کاملا تشریحی
 • ارائه خلاصه‌ تمام مباحث عربی کنکور برای مرور سریع
 • شامل کنکورهای سراسری ۹۶
 • بیش از ۲۳۰۰ تست تالیفی، سراسری و آزمایشی سنجش
 • طراحی زیبا

معایب عربی کامل گاج

 • قیمت بالا

جمع بندی نهایی کتاب عربی کامل گاج
عربی کامل گاج رو می توان یک کتاب کامل برای درس عربی در نظر گرفت؛ درسنامه های جامع و کم حجم، تست های مرتبط و پاسخ های تشریحی. اما خوب اگر زمان کافی دارید بهتر است ابتدا کتاب درسی را خوب مطالعه کنید و برای تست و رفع اشکال سراغ این کتاب بروید.

راستی اگه این کتاب رو ندارید میتونید همین الان از بازارچه کتاب بوکیاتو با تخفیف ۱۸ درصدی سفارش بدین و اونو درب منزل تحویل بگیرید.

بچه هایی که این کتاب رو خوندن، لطفا بیان تجربه شون را با دوستاشون در میون بذارن…!

کانال سروش مارکت کتاب بوکیاتو:       کانال سروش بوکیاتو
پیج اینستاگرامی بازارچه کتاب بوکیاتو:   
[adinserter name=”adment-468″]

لطفا به این تجربه امتیاز دهید