از جمله درس هایی که در کنکور میشه راحت درصدهای بالا ازش گرفت، درس دین و زندگی است. در این مقاله یکی از منابع خوب برای درس دین و زندگی کنکور رو باهم تحلیل می کنیم.


سوالات دین و زندگی کنکور در چند سال اخیر بیشتر از مبحث آیات این درس بوده، طوریکه اگر داوطلب بر این مبحث تسلط داشته باشد می تواند تا ۷۰ درصد سوالات را پاسخ دهد.

نیم نگاهی به کتاب آیات و نکات گاج
این کتاب شامل تمامی آیات، اشعار و احادیث درس دین و زندگی در همه پایه ها است. با خوندن کامل این کتاب شما می توانید به ۷۰ درصد سوالات دین و زندگی کنکور پاسخ دهید.

همونطور که میدونین بخش اعظم سؤالات کنکور مربوط به آیات و احادیث و اشعار میشن و تست هایی که مربوط به این موضوع میشه سبک های مختلفی داره؛ گاهی مفهوم آیه، ارتباط آیه با متن درس یا ارتباط آیه با احادیث و اشعار مورد پرسش قرار میگیره برخی اوقات هم آیه به بخش های مجزایی تقسیم میشه، بخش هایی که حاوی مفهوم خاصی هستن و میتونن مورد سوال قرار بگیرن.

نویسنده کتاب آیات و نکات گاج
خانم «زهرا سمیعی عارف» نویسنده کتاب است. ایشان همچنین نویسنده کتاب های دیگر دین و زندگی انتشارات بین المللی گاج می باشد و در کل منابع ایشان با استقبال زیادی از طرف داوطلبان همراه بوده است.

بخش‌های مختلف کتاب آیات و نکات گاج
آیات، احادیث، ابیات، سوالات و کنکورهای سراسری بخش های مختلف کتاب رو تشکیل می دهند.

  • ۲۳۴ آیه
  • ۱۳۸ حدیث
  • ۲۵ شعر
  • ۴۲۱ تست تالیفی
  • ۵۹۸ تست سراسری

در زیر مقدمه کتاب آیات و نکات گاج را با هم میخونیم:

چرا آیات و نکات؟
سوالات درس دین و زندگی در بخش آیات، تنوع بسیاری دارد. شیوه هایی از طراحی سوالات مربوط به آیه عبارت اند از:
۱. گاهی مفهوم مستفاد شده از آیه مدنظر است. در این صورت، توجه به ترجمه و پیدا کردن جمله ای است که همه مفاهیم آن در آیه وجود دارد. با خواندن بخش پیام آیه می توانید مفهوم درست را در این سوالات پیدا کنید.
۲. گاهی متن درس که مرتبط با آیه است، میاد و سوال میشه که این مطلب با کدام آیه مرتبط است. به همین جهت قسمت هایی از متن را که حاوی مفهوم آیه می باشد، آورده‌ ایم.
۳. گاهی موضوع کلی آیه مورد اهمیت است؛ مثلا آیات مربوط به ولایت ظاهری، توحید ها و سرمایه های رشد. در این راستا، موضوع هر آیه در بالای آن نوشته شده است.
۴. گاهی آیه ی مربوط، با آیه ای دیگر یا حدیث یا یک شعر مرتبط است و یک مفهوم می رسانند. این تیپ سوال، همان ارتباط معنایی یا مطابقت مفهومی است که در بخش ارتباط با آیه، حدیث یا شعر، آن ها را مدنظر قرار داده‌ ایم.
۵. گاهی یک آیه با با مطالب درس های دیگر مرتبط است؛ مثلا آیاتی که دلالت بر توحید دارند. این تیپ سوال، با خواندن بخش ارتباط با درس دیگر قابل پاسخگویی است.
۶. گاهی هر آیه به چندین عبارت تقسیم می‌شود و عبارتی که حاوی مفهوم خاصی است. مورد سوال قرار می گیرد. برای پاسخگویی به این تیپ سوالات، هر عبارت را شماره زده‌ایم و مفهوم خاص آن عبارت را در بخش پیام نوشته‌ اند.
۷. گاهی در آیه، روابط علی و معلولی، تقدم و تاخر یک موضوع، ظرف زمانی یک رویداد، شرط و مشروط بودن، حصر یک مفهوم و نیز گوینده یا مخاطب آیه، مورد نظر است. این موارد خاص هم در بخش پیام کوتاه، توضیح داده شده است.
بعد از بخش آیات نیز، همه آن چه برای پاسخ دادن به سوالات مربوط به احادیث و اشعار مورد نظر است، در دو بخش احادیث و اشعار آورده‌اند. در پایان نیز در بخش «سوالات»، سوالات تالیفی و سراسری مربوط به این سه بخش آمده است.

[adinserter name=”in post”]
بررسی دقیق کتاب شیمی IQ گاج
پیشنهاد مطلب

آیات
در این قسمت، همه آیات سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی درس دین و زندگی یک جا آورده‌ شده است. تست های آیات، سخت ترین تست های دین و زندگی کنکور است. اگرچه در کتاب درسی، فقط ترجمه بعضی آیات نوشته شده و تقریبا برای هر آیه، یک پیام در جدول «پیام آیات» آورده، اما طراح کنکور به این راحتی از این بخش، سوال طرح نمی کند. به همین دلیل بخش اول و مهم این کتاب بخش آیات است.
در این بخش، تمام نکاتی که باید در در یک آیه به آن توجه کنید، آورده شده است. قدم اول در فهم آیه، این است که بدانید موضوع آن کدام است. به همین جهت بالای متن عربی آن، موضوع آورده‌ شده است. اما از آنجا که دانستن موضوع کافی نیست، هر یک از عبارت های آیه شماره دار شده و پیام مربوط به آن ذکر شده است.
همچنین بخش های مهم و کلیدی آیات که در کنکور های سراسری پر تکرار بوده‌ اند، رنگی شده اند. در هنگام خواندن، به این عبارات و پیام آنها توجه ویژه‌ ای داشته باشید. در انتهای هر آیه اگر مفهوم آن آیه با حدیث، شعر یا درس دیگر ارتباط داشته در جلوی آن نوشته شده است.
همانطور که در جدول پایین می بینید، تعداد آیات سال دوم از دو سال دیگر بیش تر است و این تفاوت را در سوال های کنکور هم می توان دید؛ یعنی بخش بیشتری از سوالات سال دوم، از آیات آن مطرح می شود. بنابراین باید خودتان را برای شروع سوالات درس دین و زندگی با آیه آماده کنید.

سال دوم سال سوم پیش دانشگاهی مجموع
۱۰۳ آیه ۷۴ آیه ۵۷ آیه ۲۳۴ آیه

احادیث
حتما در متن کتاب، سخن پیشوایان دین را که با رنگ آبی نوشته شده، دیده اید. شاید وقتی این سخنان را در یک تست ببینید دیگر یادتان نیاید مربوط به کدام درس یا قسمت بوده است. برای حل این مشکل در بخش احادیث کتاب آیات و نکات دین و زندگی گاج تمامی احادیث و سخنان بزرگان بصورت یکجا آورده شده است.
همچنین در این بخش ارتباط احادیث با آیه ها و اشعار کتاب نوشته شده است. آنچه که از جدول زیر پیداست در کتاب دین و زندگی سال سوم،‌احادیث بیشتری برای تاکید بر مطالب آمده است.

سال دوم سال سوم پیش دانشگاهی مجموع
۵۰ حدیث ۶۵ حدیث ۲۳ حدیث ۱۳۸ حدیث
بررسی کتاب زبان انگلیسی جامع خیلی سبز
پیشنهاد مطلب

ابیات
این قسمت را با این دید نخوانید که بخشی از ادبیات هم داخل درس دین و زندگی شده. با وجود کم بودن تعداد اشعار، از اهمیت این بخش کم حجم غافل نشوید.

به این بخش با این دید نگاه کنید که هر بیت به کدام موضوع ارتباط دارد. مثلا بیت «دوست نزدیک تر از من به من است/ وین عجب تر که من از وی دورم» با «فطرت خدا آشنا» مرتبط است. همچنین آیه یا حدیثی که هم مفهوم با شعر می باشند، بسیار مهم است. با توجه به جدول زیر، تعداد اشعار در کتاب دین و زندگی پیش دانشگاهی بیش تر از سایر کتاب هاست. ولی اشعار درس های ۳ و ۱۱ دین و زندگی سال دوم و درس های ۱، ۴ و ۵ دین و زندگی پیش دانشگاهی تاکنون بیش تر از سایر درس ها مورد توجه طراحان کنکور بوده اند.

سال دوم سال سوم پیش دانشگاهی مجموع
۸ شعر ۳ شعر ۱۴ شعر ۲۵ شعر

سوالات
تست های این سه بخش بصورت درس به درس آورده شده است. تست های تالیفی از قسمت های مهم و جدید طرح شده‌ اند. بعد از آن، تست های سراسری را می بینید. اگر در کنار بعضی از این تست ها، «با تغییر» دیدید، فکر نکنید که اینها دیگر خود سوالات کنکور نیست. خیالتان راحت باشد که این تغییرات کتاب های درسی بوده و لطمه‌ ای به نکته سوال نزده است.
تست های مربوط به آیات را با دقت بیشتری بزنید. دانستن ترجمه آیه، قبل و بعد آیه که در صورت سوال نیامده، توجه به برخی نکات درس عربی، مثل «شرطی بودن آیه یا ماضی استمراری بودن فعل آن» به پاسخ برخی تست های نکته دار کمک می کند. دقت کنید کدام آیات مربوط به برزخ و کدام مربوط به قیامت اند. یا آیات مربوط به مراتب توحید را به خاطر داشته باشید که هر سال در کنکور از آن سوال می آید.

جمع بندی بررسی کتاب آیات و نکات دین و زندگی گاج
این کتاب را می توان یک منبع جمع و جور برای دین و زندگی کنکور درنظر گرفت اما خوب با مطالعه این کتاب شما تنها به ۷۰ درصد کنکور پاسخ خواهید داد. بنابراین اگر بدنبال درصدهای بالا هستید بهتره منبع کامل‌تری تهیه کنید.

بچه ها اگر میخواین این کتاب رو با تخفیف ویژه تهیه کنید کلیک کنید.

راستی اگر نظری درمورد مطلب بررسی دقیق کتاب آیات و نکات گاج دارید حتما با ما درمیان بذارید.

کانال سروش مارکت کتاب بوکیاتو:       کانال سروش بوکیاتو
پیج اینستاگرامی بازارچه کتاب بوکیاتو:   
[adinserter name=”adment-468″]

لطفا به این تجربه امتیاز دهید